spievajúce deti

Autor: Ján Fiľ | 9.11.2011 o 9:30 | (upravené 9.11.2011 o 9:40) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  904x

Bývam na ulici kadiaľ sa presúva množstvo detí ráno do školy. Častokrát počujem tieto deti spievať. Jednoducho si vykračujú po ulici a spievajú si. Tieto deti, ktoré si spievajú sú rómske deti. "Biele" deti som spievať ešte nepočul.

Prečo je to tak? Moja mama sa narodila a vyrastala na dedine v blízkosti hraníc s Poľskom. Často mi rozpráva ako za jej detstva spievali všetci. Deti keď išli do školy, mladí chlapci a dievčatá keď išli po dedine, ale aj starší pri práci alebo aj doma keď sa páralo perie alebo tkali koberce. Spev bol súčasťou nášho života na dedine od rána do večera. Teraz je to inak. V dedinke, kde sa narodila moja mama žije okolo 50 obyvateľov, poväčšine dôchodcov. Mladí odišli.....do miest a do bytoviek. S postupným vymieraním dedinky zomrel aj spev. V mestách sa to už nenosí, ak by ste si len tak spievali na ulici, považovali by vás ostatní za čudákov. Pritom to bolo kedysi úplne normálne...na dedine.

Keď teraz počujem spievať rómske deti na ceste do školy, vždy si spomeniem na slová mojej mamy o tom, aké to bolo kedysi krásne na dedine a ako si spevom rozjasňovali ten ťažký život plný práce na poli.

A myslím aj na to, ako sa Slovensko v čase mení. Zo spievajúcej krajiny.....na krajinu bez spevu a úsmevu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Béla Bugár

Maďarskú menšinu na Slovensku reprezentujú v podstate od roku 1989 tie isté tváre.

KOMENTÁRE

Vyčerpá sa s Ficom III Bugárov kredit?

Most-Híd je taký baleťák na hrane.


Už ste čítali?