reklama

Tí, ktorí vystúpili uverili ....bludom

Viac ako sto tisíc ľudí vystúpilo z druhého piliera pretože uverili Sociálnej poisťovni, že jej ide o ich blaho na dôchodku. Je úžasné, akú má táto inštitúcia starosť o budúcich dôchodcov. V liste sa ale najprv pekne povyhrážali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Vyhrážali sa mi, že vraj ponesiem dôsledky svojho rozhodnutia nevystúpiť len JA sám.  A ja som rád, že ponesiem dôsledky a mám aj svoju zodpovednosť. Veď kto iný by mal niesť zodpovednosť za svoj vlastný osud, ako človek sám.

Sociálna poisťovňa mi písala, že mám porozmýšľať nad materiálmi a zdrojmi z Európskej komisie, OECD, či Svetovej banky, ktoré vraj majú objektívne analýzy o našom druhom pilieri. Len, bohužiaľ, nenapísali aké materiály, aké zdroje, ba dokonca tam nenapísali ani link na ten zdroj. Veď akoby aj mohli, je to list písaný, tam na žiaden link nekliknete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosť bolo sarkazmu, ten list je neuveriteľne zavádzajúci, primitívne zjednodušujúci a značne sugestívny. Medzi riadkami vyzýva ľudí, straší ich, aby z druhého piliera vystúpili. Je to nakoniec pochopiteľné, Sociálna poisťovňa je štátna inštitúcia a ako takej jej ide hlavne o to, aby peniaze do nej pritekali a mala ich viac pre svojich závislých, ktorých môže uplácať.

Dnes keď vieme, že viac ako sto tisíc ľudí z druhého piliera vystúpilo, čo možno nedomysleli ?

Aké argumenty boli v liste použité, a prečo nie sú pravdivé ?

1. Až 92% dôchodkov v krajinách EU sa vypláca z prvého piliera

...možno to tak naozaj je. Toto je pomerne ťažko preukázať. No aj keby, práve preto sú krajiny EU vysoko zadĺžené. Pretože ich Sociálne poisťovne rozdávajú viac peňazí, ako reálne dokážu vyzbierať. Väčšina obyvateľstva v dôchodkovom veku (pričom takýchto dôchodcov neustále pribúda), je odkázaná hlavne na štátny dôchodok. Pokiaľ štáty dokážu vyberať vysoké odvody od pracujúcich, bude aj na štátne dôchodky. Ak bude dôchodcov v budúcnosti viac, vyhliadky sú viac ako nepríjemné. Buď sa znížia dôchodky alebo sa rapídne zvýšia odvody pre pracujúcich. Ani jedno ani druhé nie je populárne a politici si tento problém už teraz prehadzujú ako horúci zemiak a riešenia odsúvajú do budúcna. Stačí len spomenúť, že v roku 1975 sa na Slovensku narodilo 100 000 detí, kým v roku 2014 len 55 000. Stačí takéto porovnanie a dnešní štyridsiatnici, no nie len oni ale hlavne mladší, by mali ohľadom svojho dôchodku spozornieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. II. pilier v mnohých krajinách zrušili alebo zredukovali.

...áno, to je pravda, no treba si povedať, prečo to politici (vláda), urobili ? Lebo peniaze. Lebo potrebovali "prejesť" peniaze z druhého piliera už teraz. No tak si zobrali z toho, čo bolo odložené do budúcnosti, na dôchodky. To, že obyvatelia veľmi neprotestovali ukazuje, že dnešná spoločnosť je naučená žiť na dlh. Berieme si peniaze, ktoré máme odložené na neskôr, pretože potrebujeme míňať, teraz, hneď. Len akosi zabúdame, že aj v budúcnosti budeme potrebovať peniaze na život a to v čase, keď už budeme starí.

3. Nad peniazmi v druhom pilieri nemáme kontrolu, lebo sú investované na kapitálovom trhu, kde nám investor nevie zaručiť úspech.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

...aký úspech mi vie zaručiť štát ? Akým úspechom sa doteraz môže pochváliť Sociálna poisťovňa ? Vari sú naši dôchodcovia spokojní ? Keby bol kapitálový trh taký nevýhodný, tak by neexistoval. Nebol by o neho záujem. Opak je pravdou. Len kapitálový trh, dokáže generovať peniaze a reálne zarábať, preto existuje a je o neho záujem. Len investovanie na kapitálovom trhu dokáže poraziť infláciu (ak hovorím o peňažných investíciách). Obchoduje sa na ňom hlavne s akciami a dlhopismi a v konečnom dôsledku pomáha generovať peniaze a zisk nielen investorom ale aj štátu (dane) a firmám. A štát (aj ten slovenský), taktiež prijíma dividendy od akciových spoločností, ktoré vlastní. Áno, možno to nie je také známe ale aj náš štátny rozpočet má kolónku príjmov z finančných aktív. Dôkaz ? ....tu je.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. v II. pilieri nefungujú mechanizmy obrany proti inflácii.

...veľmi zavádzajúce. Najlepšou obranou proti inflácii je, keď mi moja investícia zarobí viac ako je výška inflácie. A to štát cez prvý pilier nedokáže. Štát len prispôsobí existujúce dôchodky výške inflácie (v súčasnosti o pevnú sumu). Týka sa to existujúcich dôchodkov a podlieha to rozhodnutiu parlamentu a vlády. Ide teda o politicko - ekonomické riešenie. Práve naopak, štát v súčasnosti nedokáže zvýšiť (valorizovať) dôchodky viac ako je inflácia, len sa prispôsobuje. Kapitálový trh dokáže zhodnotiť investíciu oveľa viac ako je výška inflácie. Dôkaz ? .... tu je.

Všimnite si priemernú výšku inflácie v poslednom stĺpci (okolo 3%) a priemerný výnos akciového indexu MSCI World (cez 9 %). Opakujem, jedine investície na kapitálovom trhu dokážu poraziť infláciu a ochrániť hodnotu peňazí, no z dlhodobého hľadiska dokážu aj zarobiť. Neviem, možno toto sa pánom zo Sociálnej poisťovne nepáči a priamo ohlupujú svojím argumentom "zhodnotenia" prvého piliera. Pričom dobre vieme, že prvý pilier nezhodnocuje nič. Ide len o politické premiestňovanie vyzbieraných peňazí od pracujúcich k dôchodcom. 

Perfídne na tom je to, že oni to naozaj v liste predávajú ako zhodnotenie prvého piliera (68%). Ich zhodnotenie je založené na výbere odvodov od pracujúcich, od neustáleho zadlžovania sa, nič viac. Len obyčajné prerozdelenie. Pýšia sa cudzím perím, cudzími peniazmi, ktoré môžu od nás vybrať, pretože je to takto nastavené zákonom. Práve kapitálové trhy dokážu obrazne povedané z jedného eura urobiť dve aj tri.

To, že fondy v druhom pilieri majú výnos oproti indexu za desať rokov nižší, je práve zásluha tohto štátu, ktorý neustále politicky zasahuje do jeho fungovania.

5. Len 6% Slovákov má dosť vedomostí o fungovaní druhého piliera.

...podľa tejto vety žijú na Slovensku len Slováci a 94% z nich sú hlupáci. Takto som si to vysvetli ja. No dobre, toto nebudem ďalej komentovať. No a práve na túto strunu hrá Sociálna poisťovňa. Považuje väčšinu obyvateľstva za menej bystrú a preto takéto listy. Koľko z tých Slovákov vie, ako funguje prvý pilier ? Koľko ich vie o demografii, odvodoch (vedia koľko peňazí z ich mzdy ide do prvého piliera ?), vedia ako sa vypočíta ich budúci štátny dôchodok ? vedia o tom, že od roku 2017 sa bude postupne zvyšovať vek odchodu do dôchodku ? kto ich o tom informuje ? kto ich v tomto smere vzdeláva ? Asi to bude Sociálna poisťovňa ....len ku mne sa zatiaľ nič z jej vzdelávacieho procesu nedostalo.

plus ďalšie nezmysly a hlúposti.

Len na okraj, každé dva roky sa výdavky Sociálnej poisťovne na starobné dôchodky zvýšia o skoro pol miliardy €. Pol miliardy za dva roky, to je neuveriteľné číslo. A treba si uvedomiť, že sú to peniaze od tých, čo pracujú, je to z toho, čo vyprodukujú a čo im zoberie štát.

Zodpovedný štát by sa na budúcnosť mal pripraviť. Mal by riešiť budúce hrozby už teraz, aby boli neskôr menšie alebo žiadne. Tento list zo Sociálnej poisťovne mi hovorí, že náš štát na budúcnosť veľmi nemyslí, naopak, podkopáva si ju nezmyselnými rozhodnutiami, ktoré sú motivované snahou mať peniaze od sporiteľov teraz. Tých vyše šesť miliárd € v druhom pilieri je dostatočným lákadlom pre štátnych úradníkov a ich neustály smäd po peniazoch od občanov.

Vôbec nechcem spochybňovať princíp prvého, štátneho piliera. Má svoje miesto v našom systéme starostlivosti o dôchodcov. No nebude to stačiť. Ani druhý pilier nie je o tom, že tu budeme mať bohatých dôchodcov. Ide hlavne o to, aby sa zo štátneho dôchodku nestala v budúcnosti almužna a aby prvý pilier príliš nezaťažoval budúcich pracujúcich, ktorí ho budú musieť zaplatiť.

No a na záver perlička. List od Sociálnej poisťovne je podpísaný .... s úctou Vaša Sociálna poisťovňa. Kde je nejaké meno konkrétneho človeka ? Prečo sa nikto nepodpísal pod tento list ? Lepšie je schovať sa za inštitúciu, ako sa podpísať.

Môj podpis   

Ján Fiľ  

Ján Fiľ

Ján Fiľ

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vášnivý cyklista, ktorý má rád Slovensko, svoju prácu, rodinu a miesta kde sa cíti najlepšie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu