riziko ? uvedomujeme si ho ?!

Autor: Ján Fiľ | 5.11.2011 o 21:28 | (upravené 5.11.2011 o 21:44) Karma článku: 3,21 | Prečítané:  1128x

Náš každodenný život je plný zhonu. Ráno s deťmi do škôlky alebo školy, treba ich nachystať, umyť, obliecť a tak ďalej. Potom práca, nákupy, zháňanie toho najlepšieho a cenovo najprístupnejšieho tovaru, vybavovanie dovoleniek, idú Vianoce, boli dušičky a takto by som mohol pokračovať ešte dlho. Málokedy si uvedomujeme, že tento náš život je v každodennom ohrození. Sme na cestách, jeme nezdravé, tučné jedlá, pomerne veľa pijeme a veľa z nás aj fajčí. Možno je to smutnosmiešne ale poznám prípad, keď otec rodiny išiel zbierať na jeseň jablká, spadol zo stromu a bohužiaľ zomrel. Myslel na takýto koniec, keď na ten strom liezol? Pochybujem, že si uvedomil do detailu riziko prípadnej smrti.

 

Najprv si zadefinujme, čo riziko vlastne je: „nebezpečenstvo nezdaru, neúspechu, straty (aj života), prehry“ alebo: „neistota do budúcna, či sa určitý jav bude pozitívne vyvýjať“

 

Riziká majú rôzne dopady: existuje tzv. Čisté riziko, ktoré prináša len stratu, napr. finančnú ale aj stratu na zdraví či dokonca stratu toho najvzácnejšieho čo máme – života. Existuje aj riziko špekulatívne, ktoré môže priniesť popri strate aj zisk: vyjadrený hlavne v peniazoch. Toto riziko ľudia často vyhľadávajú (na rozdiel od čistého rizika, ktorému sa snažia vyhnúť, no v určitých prípadoch o ňom netušia alebo ho zo svojho vedomia úmyselne vytesňujú). Hlavne pre to, že špekulatívne riziko môže priniesť zisk. Ide napr. o podnikateľské riziko. Každý kto ide podnikať vie, že výsledky môžu byť v podstate len dva: zisk alebo strata. Mňa však viac zaujímajú čisté riziká, pretože majú na život človeka fatálne dôsledky.

Zoberme si napr. takú smrť. Každý vie, že raz zomrie, len nevie kedy – čisté riziko do budúcna, samozrejme s ohľadom na určité špecifiká, ktorým sme každý ináč vystavený.

A teraz čo s tým ? Keď viem, že raz zomriem, môžem sa nejako brániť ? Samozrejme že nie. Voči prirodzenej smrti (na starobu), sa brániť nedá. No existuje aj smrť, nazvyme ju neočakávaná, napr. náhle úmrtie na infarkt, na chorobu, úraz. A tá môže prísť hocikedy. Nie, ona nečaká kým zostarnete, ona príde keď ju najmenej čakáme.

 

A tu sa dostávame ku kameňu úrazu: ako sa ľudia vedia pripraviť na neočakávanú smrť ? Poviete si, že sa to nedá. Z časti je to pravda, no ja chcem rozobrať finančné dopady smrti. A na to sa pripraviť dá. Aké máme možnosti ? V podstate sú tri:

 

1.                  vytvoriť si dostatočnú rezervu, aby moja rodina po mojej smrti, mala dostatok peňazí na úhradu nevyhnutných výdajov. Koľko to má byť? To je veľmi individuálne. Každý by mal vedieť aké sú jeho napr. mesačné výdaje na chod domácnosti a podľa toho sa zariadiť. Ak viem, že potrebujeme cca 1 000 € každý mesiac, môžem toto číslo vynásobiť počtom mesiacov, počas ktorých chcem, aby mali moji blízki dostatok peňazí. Takže napr. krát 24 (dva roky) a dostanem peknú sumu 24 000 €. Čo myslíte, koľkí z nás takto myslia na svoju rodinu a majú toľko peňazí v rezerve ? No, ja si myslím, že ich nie je veľa. Dôvody? Ako som už spomínal, veľa ľudí takto vôbec nerozmýšľa, vytesňujú myšlienky na takúto udalosť a je to veľa peňazí a držať ich len tak?

2.                  spoliehať sa na niekoho....najčastejšie na štát (vdovský, vdovecký, sirotský dôchodok). Tak toto mám úplne najradšej, keď mi niekto povie, že jeho rodina predsa bude dostávať po ňom peniaze. A koľko im dajú ? Noooo to neviem ale niečo určite dostanú. Klasika. Spoľahnúť sa na niekoho iného. Len to veľmi nefunguje. Aký je napr. priemerný mesačný vdovský dôchodok na Slovensku? V roku 2010 bol 216 eur na mesiac. Trochu to pomôže ale ja potrebujem vykryť výdaje okolo tisícky a ak je moja žena na materskej alebo slabo zarába, pomôže mi to len tak – tak.

3.                  poistenie – je to najlacnejší spôsob ako vykryť čisté riziko náhlej smrti. Samozrejme hovorím tu o čistom rizikovom poistení pre prípad akejkoľvek smrti. Mesačne Vás to vyjde (pri sume 24 000 €) od cca15 do cca 40 € (závisí to hlavne od veku, zdravotného stavu, povolania).

4.                  pridávam aj štvrtý spôsob – pre mnohých typický: nepripraviť sa na to vôbec. Je to jedna z možností, kalkulovať, že mne sa nič nestatne. No v tomto prípade je to o uvedomení si zodpovednosti. Zodpovednosti za svojich blízkych, ktorí tu po mne ostanú a budú to mať veľmi ťažké.

 

Prečo si myslím, že poistenie najlacnejším spôsobom? Hlavne preto, že držať vysokú sumu doma ani v banke sa Vám neoplatí. Hodnotu takto uložených peňazí zníži inflácia. Ďalšia výhoda spočíva v tom, že peniaze v prípade smrti musia byť likvidné, t.j. musia sa dostať  k užívateľovi (pozostalým) čo najskôr, veď treba platiť nutné výdaje. A z poisťovne ich dostanete skoro, na rozdiel od banky (dedičské konanie) alebo štátu (administratívne konanie).

 

Týmto článkom nemám v úmysle propagovať činnosť poisťovní, len si myslím, že ich miesto v zabezpečení finančnej stability rodín pri naplnení rizika smrti je významné. Ako sa s tým vie vyrovnať bežný človek je len a len na ňom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?