povedzte najčastejšie odpovede na otázku...

Autor: Ján Fiľ | 5.1.2012 o 9:12 | (upravené 5.1.2012 o 9:25) Karma článku: 7,27 | Prečítané:  1299x

Ak by som bol moderátorom relácie 5 proti 5 a položil otázku, ktoré štáty alebo ríše boli najväčšími koloniálnymi mocnosťami, trúfam si odhadnúť odpovede 100 Slovákov: 1. Anglicko 2. Španielsko 3. Francúzko 4. Holandsko 5. USA

Takúto odpoveď som dostal od mnohých mojich známych a kamarátov. V tomto prípade poradie nie je veľmi dôležité. Dôležité a na zamyslenie je, prečo sú tam práve tieto štáty – všetko štáty Západu. Myslím, že je to hlavne dôsledkom toho, čo sme sa učili v škole. A v škole sme sa učili, že vyššie menované štáty tvorili hlavnú koloniálnu sústavu na svete. Pritom je to len čiastočná pravda. Čiastočná preto, lebo koloniálne štáty existovali už dávno pred tým, než vznikli USA, Anglicko, Francúzko atď.

Takže, ktoré štáty boli omnoho väčšími kolonizátormi a kolonizovali dokonca oveľa dlhšie obdobie ?

Zhrniem chronologicky:

Egyptská ríša – trvala skoro 3 tisíc rokov a kolonizoval časť Afriky a predného Východu

Asýrska ríša - trvala okolo 1500 rokov a historici o nej hovoria, že to bola naozaj prvá koloniálna mocnosť. Asýrčania si podrobili mnohé národy Blízkeho a Stredného Východy a určitý čas kolonizovali aj samotný Egypt.

Perzská ríša – trvala 300 rokov a jej rozloha bola ohromná, zasahovala až po Indiu

Rímska ríša – trvala 400 rokov (cisárstvo) a kolonizovala veľkú časť Európy, časť Afriky a Ázie

V Ázii to boli Čínska ríša a Mongolská ríša. Mongoli dokonca navštívili v 13. storočí aj nás a veru nebola to radostná návšteva.

Spomeniem aj Arabskú ríšu a neskôr ríšu Osmanských Turkov, ktorých sme vyhnali z Európy až v 19. storočí! (Som zvedavý ako to opíše seriál SULTÁN na Markíze, ktorý je o Sulejmanovi I. zvanom Nádherný, ktorý porazil v roku 1526 pri Moháči Uhorského kráľa Ľudovíta a otvoril tak Turkom cestu na ovládnutie Uhorska)

Boli to koloniálne ríše, ktoré taktiež používali násilné mocenské prostriedky, aby ovládli inú krajinu, vyberali tam dane, ťažili a odvážali nerastné suroviny a zaberali pôdu.

Ďalším dôsledkom kolonizácie bol obchod s otrokmi. Ani tu nepatrí prvenstvo Západu, konkrétne USA (aj keď každý u nás vie, že v USA bolo otroctvo ešte v 19. storočí a bola tam aj občianska vojna Severu proti Juhu, ktorí podporoval otroctvo).

Čo mnohí nevedia je, že otroctvo v oveľa väčšej miere prekvitalo v islamských krajinách. Kým kolonisti prepravili z Afriky do Ameriky (nie USA), zhruba 10 miliónov otrokov, islamské ríše za dobu od 7. storočia do konca 19. storočia prepravili z Afriky okolo 15 miliónov otrokov.

V súčasnosti však v Amerike žije nepomerne viac černošského obyvateľstva ako v islamských krajinách. Príčin je niekoľko: otroci smerujúci do islamských krajín boli kastrovaní, aby sa nemohli rozmnožovať a ani sa miešať s domácimi, zaobchádzalo sa s nimi oveľa horšie, takže mali vyššiu úmrtnosť.

Týmto nechcem obhajovať koloniálnu politiku Západu. Chcem len, aby sme sa viac pozerali aj na iných, čo robia, nie len na seba. Aby sme vedeli, že nie len my sme v minulosti robili zlé (z dnešného pohľadu) veci. Aby sme za všetko zlé vo svete neodsudzovali len našu civilizáciu a ostatných ako keby sa to netýkalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?