moja cesta alebo, zaslúžia si ľudia istoty?

Autor: Ján Fiľ | 2.2.2012 o 15:29 | Karma článku: 14,62 | Prečítané:  835x

Na tomto krátko texte chcem jednoducho opísať svoju cestu životom a povedať svoj názor na jeden slogan, ktorý vídam každý deň, keď cestujem po Slovensku. Vychovala ma len mama a mala to som mnou určite ťažké. V puberte som trucoval a robil som si, čo som chcel. Neučil som sa a nevidel som v tom nič zlé. Po absolvovaní základnej vojenskej služby som bol krátky čas nezamestnaný a neskôr som 8 rokov pracoval v sklade. Život bol pre mňa ako pre mladého gombička, mal som akú takú prácu, chodil som na pivo, hral som s kamarátmi futbal, v zime hokej.

Nerozmýšľal som nad tým, čo bude v budúcnosti, nezaujímali ma ekonomické ukazovatele, žil som si vo svojom svete a viac menej mi bolo dobre. Mal som ISTOTU svojho zabehaného života. No nakoniec mi začalo vŕtať v hlave, že sa môžem mať lepšie, že nemusím celý život chodiť v montérkach.

 

A potom som to pochopil. Začal som hľadať niečo iné ako istotu.

 

Začal som študovať (diaľkovo), vysokú školu a to mi otvorilo cestu, ako do iného sveta. Začal som byť viac ambiciózny a začal som si hľadať lepšiu prácu, čo sa mi aj podarilo. Dnes pracujem v zahraničnej spoločnosti, ktorá patrí medzi tie väčšie a so svojou prácou som veľmi spokojný (aj keď nie je isté, že tu budem pracovať do dôchodku.....).

 

Ľudia si vraj zaslúžia istoty. Hmm. Zamyslel som sa nad touto formuláciou a vidí sa mi, že nie je správna. Istotu v živote hľadá skoro každý človek, no každý si ju môže vysvetľovať úplne ináč. Istota môže byť napríklad to, že som si istý sám sebou, som odborníkom, viem sa vyjadrovať, som zručný, odolný, viem stáť za svojim názorom a podobne. Ale to asi autor výroku nemal na mysli, skôr naopak, hľadal slogan, ktorý bude vyhovovať tým, ktorí sa cítia úplne opačne, ako isto. Sú si vedomí (a možno aj nie), svojej zraniteľnosti, svojej závislosti, svojej slabosti, sú málo sebavedomí, ľahko uveria, že niekto im ponúka istotu. Istotu imaginárnu, neuchopiteľnú, vymyslenú. Rozmýšľam, aké istoty to vlastne ten slogan ponúka? Istotu, že ma nevyhodia z práce ? To sotva.

Istotu, že ma lepšie zaplatia ? To sotva.

Istotu, že mi dajú väčšie dávky ? To sotva.

Istotu, že mladí budú mať kvalitnejšie vzdelanie ? To sotva.

Istotu, že budeme mať lepšie zdravotníctvo ? To sotva.

Istotu, že budeme mať lepšie súdnictvo ? To sotva.

Istotu, že sa nebude kradnúť ? to sotva.

Istotu, že sa nebudeme viac zadlžovať ? To sotva.

 

Nenašiel som jedinú istotu, ktorú mi môžu dať. Jedinou istotou v tomto svete som pre seba JA. Moja hlava, môj mozog, moja myseľ, moje ruky.

 

Ľudia nepotrebujú istotu. Ľudia potrebujú a zaslúžia si PRÍLEŽITOSŤ, aby sa mohli prejaviť, aby mohli ukázať, čo je v nich, že dokážu byť lepší, zručnejší, učenlivejší. V tom je základný úspech napredovania človeka, v neustálom hľadaní lepšieho ja, nie v stagnujúcej istote, ktorá degeneruje. Istotu si musí každý človek vo svojom živote vybudovať sám, nie sa spoliehať, že mu ju daruje niekto iný.

 

ĽUDIA SI ZASLÚŽIA PRÍLEŽITOSŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?