morálka, biznis, politika

Autor: Ján Fiľ | 3.3.2012 o 20:50 | Karma článku: 5,95 | Prečítané:  333x

V dnešných dňoch takpovediac „letí“ téma Gorily. Píše sa o tom v novinách, hovorí sa o tom v televízii v rozhlase a píše sa o tom aj na blogoch. Mnohí ľudia sú rozhorčení a organizujú sa protestné akcie na námestiach. Ja sa zamýšľam, či naozaj žijeme v spoločnosti, ktorej podstatou a charakteristickou črtou sú Gorila, emisie, platinové sitká, mýto a ďalšie kauzy, ktoré otriasajú dôverou človeka v hodnoty spoločnosti a štátu v ktorom žijeme. Je táto doba v ktorej žijeme, dobou, kedy je správanie sa politických špičiek, predstaviteľov biznisu ale aj obyčajných ľudí nemorálne ?

Jednu z odpovedí, že existuje aj iná cesta, som si prečítal v myšlienkach amerického biznismena slovenského pôvodu Michaela Novaka, ktorý pekne opísal biznis a politiku v spojení s morálkou v knihe Biznis ako poslanie.

 

Jadrom jeho názorov je myšlienka, že biznis, politika a morálka sa nevylučujú, naopak potrebujú sa a môžu vzájomne v symbióze fungovať. Jeho názory prezentované v knihe majú ďaleko od názorov, ktoré poznáme z nášho slovenského prostredia posledných cca 20 rokov. V našich končinách sa pokladá za takmer jednoznačné, že biznis, politika a morálka majú od seba poriadne ďaleko. Skúsenosti posledných dní tomu bohužiaľ dávajú za pravdu.

 

Čo teda hovorí Michael Novak o biznise, úlohe štátu a morálke ? Ponúkam zopár citácií:

 

„Morálne zdravie spoločnosti do veľkej miery závisí od morálneho charakteru vodcov biznisu.“

 

„Demokracia závisí od hospodárskeho rastu, za ktorý vďačí sociálnej mobilite, príležitosti pre každého a možnosti sebarealizácie.“

 

„Hlavným zdrojom bohatstva je intelektuálny kapitál.“

 

„Hodnota práce – nie je to hodnota v zmysle fyzickej práce, čo pridáva hodnotu ale práca rozumu, ktorý spája tvorivosť, podnikavosť a invenciu do všetkého, čo človek robí:“

 

A čo sa mne naozaj páči: „Potlačiť závisť, rovnostárstvo a vzájomnú nenávisť umožnením spoločenského vzostupu a poskytnúť empirickú základňu presvedčeniu, že tvrdá práca a talent sa vyplácajú:“ Toto pravidlo spojil s konštatovaním, že štát, ak chce vytrvať, musí potlačiť závisť.

 

Aj keď jeho kniha bola napísaná pred mnohými rokmi, myšlienky, ktoré prezentuje sú aktuálne aj na dnešnom Slovesnku.

 

Správajú sa naši biznismeni, politici ale aj my bežní občania podľa týchto zásad ? Alebo je nám bližia závisť, nenávisť, rovnostárstvo ?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?