bohatí a silní

Autor: Ján Fiľ | 20.6.2012 o 14:49 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  693x

Pred časom som v blogu písal, že Smer – SD asi nemá rád bohatých a silných lebo ich ide viac zdaňovať a uberať im aj zo sociálnych dávok, napr. príspevky pri narodení dieťaťa, rodinné prídavky a pod. Tiež som písal, že práve „bohatí a silní" su tí, ktorí pracujú v kreatívnych zamestnaniach a dokážu túto spoločnosť posunúť ďalej.

Teraz, chcem vysvetliť, koho som mal vlastne na mysli. V reakcii na môj článok som sa totiž dočítal, že som komunista obrátený naruby. Tento komentár tam bol asi preto, že čitateľ si myslí, že veľmi obhajujem „bohatých a silných." Pod pojmom „bohatí a silní", ktoré som dal do úvodzoviek, som mal na mysli tých, ktorých sa avizované kroky vlády v oblasti daní, soc. dávok a odvodov najviac dotknú. Teda ľudí, občanov, ktorí zarábajú na slovenské pomery nadpriemerne, čiže zhruba nad nad 1 000 €, ba dokonca nad 800 €, ako čítam najnovšie úvahy o zvyšovaní odvodov, resp. znižovaní maximálnych vymeriavacích základov na platenie odvodov.

Týchto ľudí premiér a vládna strana považuje za „ bohatých a silných", pretože toto je skupina, ktorá asi najviac doplatí na avizované zvyšovanie. Sú to ľudia, ktorí chodia do práce alebo aj podnikajú a z ktorých daní a odvodov štát najviac žije. Sú to ľudia, ktorí viac nakupujú spotrebné tovary lebo majú viac peòazí ako chudáci, čo zarábajú minimálnu mzdu, a zase viac platia, cez DPH. Sú to ľudia, ktorí si berú hypotéky, zadlžujú sa a splácajú ich.

 

Nemal som teda vôbec na mysli skutoène BOHATÝCH A SILNÝCH, teda tých, ktorí majú astronomické príjmy, ktorí sa dajú zaradiť do skupiny „horných 10 000" alebo inak povedané, smotánka.

 

Pojem „bohatí a silní" som použil práve preto, lebo je to obľúbená floskula premiéra a jeho straníkov, aby odpútali pozornosť verejnosti od podstaty zmien v daòovej a sociálnej oblasti. Toto slovné spojenie je len hmlou, ktorá má zakryť skutoènú podstatu týchto zmien. A preto to tak dobre zaberá u slovenskej verejnosti, ktorá všeobecne zarába málo a preto každý, kto im povie, že zdaní „bohatých a silných", má ich dôveru.

 

Ale predsa, keby nebolo skutočne bohatých a silných (firmy, banky, korporácie, bohatí ľudia), ako by sme sa mali z finančného ale aj ďalších hľadísk? Odpoveď na túto otázku hľadajte (vy všetci, ktorým bohatí a silní ležia v žalúdku, len neviem či čítate SME), v spoločnostiach, kde nie sú. Dám zopár tipov. Odporúčam hľadať najprv na mape, v týchto oblastiach: Stredná Amerika, kde sa nachádza jeden ostrov, nazývaný aj ostrov slobody. Ïalej východná Ázia, Kórejský polostrov, jeho severná časť. Potom skúste vycestovať, navštíviť tieto raje solidarity a rovnosti a porovnajte. Ja som tam chvalabohu nebol a ani sa nechystám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?