bohatí a silní

Autor: Ján Fiľ | 20.6.2012 o 14:49 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  694x

Pred časom som v blogu písal, že Smer – SD asi nemá rád bohatých a silných lebo ich ide viac zdaňovať a uberať im aj zo sociálnych dávok, napr. príspevky pri narodení dieťaťa, rodinné prídavky a pod. Tiež som písal, že práve „bohatí a silní" su tí, ktorí pracujú v kreatívnych zamestnaniach a dokážu túto spoločnosť posunúť ďalej.

Teraz, chcem vysvetliť, koho som mal vlastne na mysli. V reakcii na môj článok som sa totiž dočítal, že som komunista obrátený naruby. Tento komentár tam bol asi preto, že čitateľ si myslí, že veľmi obhajujem „bohatých a silných." Pod pojmom „bohatí a silní", ktoré som dal do úvodzoviek, som mal na mysli tých, ktorých sa avizované kroky vlády v oblasti daní, soc. dávok a odvodov najviac dotknú. Teda ľudí, občanov, ktorí zarábajú na slovenské pomery nadpriemerne, čiže zhruba nad nad 1 000 €, ba dokonca nad 800 €, ako čítam najnovšie úvahy o zvyšovaní odvodov, resp. znižovaní maximálnych vymeriavacích základov na platenie odvodov.

Týchto ľudí premiér a vládna strana považuje za „ bohatých a silných", pretože toto je skupina, ktorá asi najviac doplatí na avizované zvyšovanie. Sú to ľudia, ktorí chodia do práce alebo aj podnikajú a z ktorých daní a odvodov štát najviac žije. Sú to ľudia, ktorí viac nakupujú spotrebné tovary lebo majú viac peòazí ako chudáci, čo zarábajú minimálnu mzdu, a zase viac platia, cez DPH. Sú to ľudia, ktorí si berú hypotéky, zadlžujú sa a splácajú ich.

 

Nemal som teda vôbec na mysli skutoène BOHATÝCH A SILNÝCH, teda tých, ktorí majú astronomické príjmy, ktorí sa dajú zaradiť do skupiny „horných 10 000" alebo inak povedané, smotánka.

 

Pojem „bohatí a silní" som použil práve preto, lebo je to obľúbená floskula premiéra a jeho straníkov, aby odpútali pozornosť verejnosti od podstaty zmien v daòovej a sociálnej oblasti. Toto slovné spojenie je len hmlou, ktorá má zakryť skutoènú podstatu týchto zmien. A preto to tak dobre zaberá u slovenskej verejnosti, ktorá všeobecne zarába málo a preto každý, kto im povie, že zdaní „bohatých a silných", má ich dôveru.

 

Ale predsa, keby nebolo skutočne bohatých a silných (firmy, banky, korporácie, bohatí ľudia), ako by sme sa mali z finančného ale aj ďalších hľadísk? Odpoveď na túto otázku hľadajte (vy všetci, ktorým bohatí a silní ležia v žalúdku, len neviem či čítate SME), v spoločnostiach, kde nie sú. Dám zopár tipov. Odporúčam hľadať najprv na mape, v týchto oblastiach: Stredná Amerika, kde sa nachádza jeden ostrov, nazývaný aj ostrov slobody. Ïalej východná Ázia, Kórejský polostrov, jeho severná časť. Potom skúste vycestovať, navštíviť tieto raje solidarity a rovnosti a porovnajte. Ja som tam chvalabohu nebol a ani sa nechystám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?