čo sa v škole naučíš.....

Autor: Ján Fiľ | 27.6.2012 o 8:06 | Karma článku: 6,99 | Prečítané:  533x

zahoď rýchlo za hlavu, veľmi ti to nepomôže. Možno sa to zdá divoké ale ja mám k tomuto názoru blízko. Čo nás vlastne v našich školách naučia ? Je toho veľa. Napr. taký Zemepis. Vieme kde je Afrika, Ázia, Amerika, všetky kontinenty. Učia nás geologické zloženie pôdy, teplotné pásma, hustotu obyvateľstva, učia nás poučky a dátumy, èisla, údaje, výšky, dlžky, metre a takto by som mohol pokračovať aj ďalej. Čo nás nenaučia je, ako sa v štátoch, na rôznych kontinentoch žije. Neučia nás prečo je tam konkrétne spoločenské zriadenie, ako sa správať k domácim, ak tam náhodou zavítame. Neučia nás, čo je tam obvyklé, ako sa správať k ženám, čo robiť, ak prídeme na návštevu do rodiny, aké darčeky sú vhodné a aké nevhodné. Jednoducho povedané, máme vzdelanie, kde veľa vieme a nevieme nič.

Toto je len úvaha a Zemepis bol len podkladom. Zo školy som už dosť dlho ale čo čítam a počujem, od mojich školských čias sa toho v tomto odvetví, kontrolovanom na 100% štátom veľa nezmenilo (aspoň, čo sa výuky týka). Dnes však potrebujeme oveľa viac, ako len vedieť memorovať naučené údaje. V dnešnom svete sa viac ako mechanika (opakovať naučené), cení flexibilita, kreativita a inovačné myslenie.

 

Ja si myslím, že v tom je podstata úspechu a neúspechu. V myslení. V tom, či rozmýšľam mechanicky alebo kreatívne, so zmyslom pre inováciu, novoty. Bohužiaľ, generácia, do ktorej patrím aj ja, bola naučená myslieť mechanicky, stereotypne. Neboli sme podporovaní školou, aby sme rozmýšľali inak. Málokto je schopný rozmýšľať tak, aby bol originálny, aby jeho myšlienky viedli ku kreatívnym predstavám, a od nich sa presunuli ku konkrétnej a originálnej vytvorenej veci, službe. Váčšina z nás rozmýšľa štandardne, nedokážeme rozvinúť potenciál našej mozgovej kapacity, rozmýšľame tak, ako nás naučili: ŠTANDARDNE, PRIEMERNE.

 

Hovorí sa, že v mladosti je naša budúcnosť. Kladiem si otázku. Sú naši mladí vedení k tomu aby rozmýšľali inak ako my? Inak ako štandardne, tada priemerne?

 

Ukončím to ešte citátom z časopisu Harvard Business Review, zo septembra roku 2004:

 

„Nápady nepadajú z neba – pochádzajú od ľudí. Ľudia vytvárajú software. Ľudia konštruujú výrobky. Ľudia zakladajú nové podniky. Každá nová myšlienka, ktorá nám prinesie potešenie, ktorá zvýši produktivitu alebo pohodlie, nech už je to nová súèasť internetu alebo trebárs zefektívnenie prevádzky chemickej továrne, je výsledkom ľudského dôvtipu."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?