reklama

čo sa v škole naučíš.....

zahoď rýchlo za hlavu, veľmi ti to nepomôže. Možno sa to zdá divoké ale ja mám ktomuto názoru blízko. Čo nás vlastne vnašich školách naučia ? Je toho veľa. Napr. taký Zemepis. Vieme kde je Afrika, Ázia, Amerika, všetky kontinenty. Učia nás geologické zloženie pôdy, teplotné pásma, hustotu obyvateľstva, učia nás poučky adátumy, isla, údaje, výšky, dlžky, metre atakto by som mohol pokračovať aj ďalej. Čo nás nenaučia je, ako sa vštátoch, na rôznych kontinentoch žije. Neučia nás prečo je tam konkrétne spoločenské zriadenie, ako sa správať kdomácim, ak tam náhodou zavítame. Neučia nás, čo je tam obvyklé, ako sa správať kženám, čo robiť, ak prídeme na návštevu do rodiny, aké darčeky sú vhodné aaké nevhodné. Jednoducho povedané, máme vzdelanie, kde veľa vieme anevieme nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Toto je len úvaha a Zemepis bol len podkladom. Zo školy som už dosť dlho ale čo čítam a počujem, od mojich školských čias sa toho v tomto odvetví, kontrolovanom na 100% štátom veľa nezmenilo (aspoň, čo sa výuky týka). Dnes však potrebujeme oveľa viac, ako len vedieť memorovať naučené údaje. V dnešnom svete sa viac ako mechanika (opakovať naučené), cení flexibilita, kreativita a inovačné myslenie.

 

Ja si myslím, že v tom je podstata úspechu a neúspechu. V myslení. V tom, či rozmýšľam mechanicky alebo kreatívne, so zmyslom pre inováciu, novoty. Bohužiaľ, generácia, do ktorej patrím aj ja, bola naučená myslieť mechanicky, stereotypne. Neboli sme podporovaní školou, aby sme rozmýšľali inak. Málokto je schopný rozmýšľať tak, aby bol originálny, aby jeho myšlienky viedli ku kreatívnym predstavám, a od nich sa presunuli ku konkrétnej a originálnej vytvorenej veci, službe. Váčšina z nás rozmýšľa štandardne, nedokážeme rozvinúť potenciál našej mozgovej kapacity, rozmýšľame tak, ako nás naučili: ŠTANDARDNE, PRIEMERNE.

 

Hovorí sa, že v mladosti je naša budúcnosť. Kladiem si otázku. Sú naši mladí vedení k tomu aby rozmýšľali inak ako my? Inak ako štandardne, tada priemerne?

 

Ukončím to ešte citátom z časopisu Harvard Business Review, zo septembra roku 2004:

 

„Nápady nepadajú z neba – pochádzajú od ľudí. Ľudia vytvárajú software. Ľudia konštruujú výrobky. Ľudia zakladajú nové podniky. Každá nová myšlienka, ktorá nám prinesie potešenie, ktorá zvýši produktivitu alebo pohodlie, nech už je to nová súèasť internetu alebo trebárs zefektívnenie prevádzky chemickej továrne, je výsledkom ľudského dôvtipu."

Ján Fiľ

Ján Fiľ

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vášnivý cyklista, ktorý má rád Slovensko, svoju prácu, rodinu a miesta kde sa cíti najlepšie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu