štát, akú funkciu mu pripisujú občania ?

Autor: Ján Fiľ | 4.10.2012 o 22:12 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  206x

Dovolím si malú úvahu na tému štát a akú mu pripisujú funkciu občania. Tradícia štátu siaha do dávnej minulosti. Spočiatku štát zabezpečoval len základné funkcie, obranu obyvateľstva voči vonkajšiemu nepriateľovi ale aj voči obyvateľstvu navzájom (krádeže, vraždy a pod.), náboženskú (panovník bol väčšinou aj hlavou cirkvi), hospodársku ( vyberal dane a poplatky). Štát bol v staroveku „osobným“ vlastníctvom panovníka. Počas dlhej histórie sa tieto funkcie menili len veľmi pomaly. Zlom nastáva v novoveku, presnejšie od 18. storočia a hlavne v 20. storočí.

 

Malo to svoje príčiny, spomeniem len tú, o ktorej si myslím, že bola rozhodujúca, a to spriemyselňovanie krajín a vytvorenie nových spoločenských vrstiev a s tým spojený populačný rozmach miest. Hospodárska štruktúra obyvateľstva sa rapídne zmenila a nové vrstvy začali vytvárať veľký tlak na zmenu charakteru štátov. Nešlo len o robotníkov ale aj o ženy, ktoré žiadali práva pre seba, inteligenciu, t.j. všetkých, ktorí dovtedy trpeli pod vládou šľachty (tá myslela hlavne na seba a svoje majetky).

 

To, čo bolo po dlhé stáročia zakonzervované, nemenné sa odrazu začalo rapídne meniť. A štát ako taký, v tom zohral významnú rolu. Hlavne v 20. storočí a hlavne v Európe, sa úplne zmenila charakteristika štátu a to, čo štát začal robiť ohľadom života svojich občanov. Štát sa stal patrónom dobrého, blahobytného života. Štát na seba stiahol zodpovednosť za blaho svojich občanov (prečítajte si ústavy európskych štátov a aj Ústavu SR). Zo základných funkcií, ktoré štát po stáročia vykonával sa vyprofilovala jedna, o ktorú sa opiera väčšina dnešného európskeho obyvateľstva. Ľúdia už nevnímajú štát ako ochrancu voči vonkajšiemu nepriateľovi (zvykli sme si na dlhodobý mier) ani voči vnútorným nepriateľom (nízka miera zločinnosti v Európe), ani ako náboženskú autoritu (európske štáty a ich vlády sú postavené ako nezávislé od náboženstiev). Ľudia, občania, vnímajú štát ako garanta ich dobrého ekonomického života.

 

Toto presvedčenie je také silné, že sa stáva ústrednou témou volebných kampaní. Politici, ktorí chcú vyhrať voľby, musia sľubovať naplnenie predovšetkým tejto funkcie, ktorú dnes štát má. Problémom súčasnosti je to, že túto garanciu využíva príliš mnoho ľudí a štát nie je schopný „zaplatiť“ blahobytný spôsob života všetkým, ktorým to nielen sľúbil ale v minulosti aj dal.

 

Náš štát mi v súčasnosti pripomína ťažkoodenca, ktorý je navonok silný, mohutný, schopný sa postarať a ochrániť, no v skutočnosti je neobratný, pomalý, statický a už malý závan vetra ho môže položiť na lopatky. Aký by mal byť štát ? Taký, o ktorom málokto sníva. Mal by pripomínať atléta, štíhleho, obratného, rýchleho, schopného zasiahnuť tam, kde to naozaj treba. Tam, kde to netreba, tam by nemal zasahovať. Ušetril by si sily a aj nemalé peniaze. O tom niekedy nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?