o prístupe k životu

Autor: Ján Fiľ | 20.2.2013 o 12:49 | (upravené 20.2.2013 o 17:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Poznáte to, stretnete kamaráta alebo známeho, opýtate sa ho ako sa má a on vám odpovie, že vcelku fajn ale mohlo by to byť lepšie. A potom sa začne sťažovať. Na rodinu (najčastejšie na ženu alebo svokru), na prácu (hlavne na šéfa a na svojich obmedzených kolegov), na počasie, že nesvieti slnko a že už je dlho zima a že je veľa snehu. No a na politiku, že tí hore si zase robia čo chcú, že kradnú, že klamú, že hrabú len pre seba a nám chudákom nič nedajú, ani odrobinku. A takto by som mohol pokračovať ďalej. V sťažovaní sa, v zlostení sa nad nespravodlivosťou osudu sme majstrami sveta. Keď je všetko okolo mňa zlé a nespravodlivé, mám predsa právo sa nad tým rozčuľovať, zlostiť sa a hnevať sa, to mi nikto nemôže zakázať.

Áno, to je pravda, mám na to právo. Musím však toto právo využiť? Mám sa rozčuľovať nad „nespravodlivosťou“ sveta? Väčšina ľudí si neuvedomí, že za túto situáciu si väčšinou môžu sami. Alebo keď si za to nemôžu sami, tak jednoducho to, nad čím sa rozčuľujú nemôžu ovplyvniť. Sťažujete sa na svoju rodinu ? Sami ste si ju vybrali (mám tým na mysli tú rodinu, do ktorej ste sa priženili alebo vydali). Sťažujete sa na svoju prácu, na šéfa, na kolegov? Aj tu ste si sami na vine. Môžete svoju prácu zmeniť, ak vám nevyhovuje ? Áno ? Tak prečo to neurobíte? Veď môžete! Alebo vás zlostí politika? V tomto prípade sa zlostíte úplne ale úplne zbytočne, nič tým nezmeníte, len vás od zlosti bude bolieť brucho alebo hlava a otrávite si svoj život.

 

Na čom ľuďom v živote najviac záleží? Nepomýlim sa, ak napíšem, že na rodine, práci a na svojom zdraví. Dôležité je, že všetky tieto tri hodnoty si my ľudia vieme ovplyvniť tak, aby nám prinášali pohodu a šťastie. Alebo naopak, tieto tri hodnoty nám privodia zlosť, ťažobu a nešťastie. Ako je to teda, že niektorí sú šťastní v manželstve, spokojní v práci  a sú aj relatívne zdraví a veľa veľa ľudí sa má presne opačne.

 

Je to o prístupe. O prístupe k životu, k sebe, k okolnostiam, ktoré môžem ovplyvňiť alebo ktoré ovpyvniť nemôžem. Ak sa na žívot pozerám pozitívne, ak očakávam v budúcnosti len to najlepšie, ak sa viem vysporiadať aj so zložitými situáciami s pozitívnou mysľou, bez zlosti, bez obviňovania všetkých okolo seba, tak budem šťastný, dosiahnem to, čo chcem a aj pre to niečo urobím. Ak som negativista, na všetko a všetkých sa sťažujem, všetko ma rozčuľuje, obviňujem iných za svoje zlyhania, potom budem nešťastný.

 

Ak sa na seba pozerám pozitívne, verím si, som prirodzene sebavedomý, potom budem šťastný a dosiahnem to, čo chcem. Ak som troska bez úcty k sebe, k svojim schopnostiam, bez sebavedomia, budem v živote nešťastný. Ak okolnosti, ktoré nemôžem ovplyvniť ma ubíjajú a znechucujú a ja tomu podľahnem, nevytesním to, potom budem nešťastný.

 

Je to celé o mne ako o človeku a o mojom prístupe. Pozrite sa na seba a na svoje okolie. Určite rozoznáte, kto je šťastný. Ten sa nebude sťažovať, bude hľadať, bude rozmýšľať, bude plánovať, bude mať ciele a plány. A spoznáte aj nešťastných. Tí sa budú sťažovať, obviňovať, kritizovať, nebudú hľadať ani plánovať, budú sa rýpať v minulosti a plakať nad rozliatym mliekom.

 

Všetkým Vám prajem aby ste sa našli v tej prvej skupine.

 

Ešte dodám....myslím, že tí ktorí volili istoty, sú poväčšine ľudia z druhej skupiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?