Som Rusín...

Autor: Ján Fiľ | 1.3.2013 o 15:32 | Karma článku: 15,08 | Prečítané:  508x

Som Rusín, tejto národnosti bola moja mama a všetci jej predkovia. Pochádzame od Starej Ľubovne, kde je mnoho dedín s pôvodne rusínskym obyvateľstvom. Napísal som pôvodne, pretože momentálne, ak sa tam vyberiete, na tabuliach s označením začiatku a konca obce len výnimoène nájdete aj označenie v rusínčine. Pôvodne rusínske obyvateľstvo sa poslovenčilo. To poslovenčenie však, ak budete počúvať, ako sa títo ľudia rozprávajú, až tak nevidno. Aj teraz je používaná hlavne rusínčina a to pomerne často aj mladými ľuďmi. Nebudem tu však rozoberať súčasnú realitu asimilácie Rusínov. Chcem tu vysloviť svoj názor na to, že obyvatelia týchto obcí vo veľkej miere volili SMER a jeho predsedu ako lídra, a ten sa im vskutku odvďačil.

Prezeral som si posledné volebné výsledky v okrese Stará Ľubovňa a vyhral tam jednoznačne SMER. Získal vyše 56 % hlasov, teda oveľa viac ako na celoštátnej úrovni. Pravica tam dostala úplný debakel, pretože, ak si spočítame hlasy terajšej opozície (bez OľANO), tak získala niečo cez 20 % hlasov, teda výrazne menej ako na celoštátnej úrovni. A teraz k tej vďake od predsedu vlády. Ten sa vyslovil, že národnostné (a iné), menšiny len naťahujú ruky k štátu a nemajú občianske cnosti.

 

Takže, milí moji rodáci, podľa mňa vykazujete značnú mieru hlúposti. Prečo ? Najprv vysvetlím, kto je to hlupák. Hlupák je ten, čo spôsobí škodu iným ale aj sebe samému. Ten, kto zo svojich skutkov nemá žiaden osoh, naopak, ešte si priťaží. A napokon, hlupák je ten, kto neustále opakuje tie isté chyby, s tými istými (zlými) výsledkami a nezmení sa.

 

Dovoľujem si povedať, že vykazujete znaky hlúposti, pretože ste vo väčšine volili stranu, ktorá si Vás neváži. Neváži si Vašu prácu, Vaše dane, Vaše deti, Vašu minulosť, Váš materinský jazyk, všetkých Vašich predkov, ktorí budovali a aj zomierali za toto dnešné Slovensko. Neváži si Vás a dokonca, berie vám aj prácu, to jediné, čo ste kedy mali.

Neváži si Vás ako občanov, ktorí tu žijú a dýchajú tento slovenský vzduch. Neváži si ani to, že ste zo všetkých národností na Slovensku tou najmenej konfliktnou, tou, ktorá najmenej požaduje, najmenej protestuje. Vykazujete znaky hlúposti aj preto, že veríte na akúsi marketingovú sociálnu spravodlivosť, kázanú tentokrát nie z kazateľnice ale z brífingov a z predvolebnej kampane. Chodíte do kostola a to húfne, mladí aj starí, no nakoniec volíte nie podľa skutkov ale podľa sľubov.

 

Tento región bol vždy chudobný a žili tam chudobní ľudia, poväčšine roľníci. Aj ja si pamätám, keï mi moji starí rodičia rozprávali o veľmi ťažkom živote v bývalej, predvojnovej československej republike. A ako sa im zlepšil život po februári 1948, keď už nebolo boháčov, statkárov a pánov. No veriť, že aj tentokrát môj hlas pochybnej socialistickej strane hlásajúcej istoty, pomôže zmeniť tento vždy ťažký život nereálnymi sľubmi, je svedectvom o tragikomickej zadubenosti, strnulosti, nerozmýšľaní a prikrášľovaní si ťaživej reality. Ak navyše strana vyhlási všetkých Vašich predkov aj Vás za druhoradých, voliť ju aj nabudúce, bude len ďalším svedectvom o popretí rozumu aj vlastnej dôstojnosti a bohužiaľ, bude to svedectvo aj o vlastnej hlúposti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?