Prečo áno poisteniu

Autor: Ján Fiľ | 8.5.2013 o 20:27 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  699x

Chcem sa trochu povenovať téme poisťovníctva. Mám ho totiž rád. Znie to čudne? Na prvé počutie asi áno. Ani ja som v detstve nesníval o kariére poisťováka. Stalo sa. Na tento finančný sektor sa toho popísalo veľmi veľa a hlavne negatívneho. Na pár riadkoch sa pokúsim spísať svoje skúsenosti z obchodu (predaja poistenia), a niečo povedať aj o myslení a konaní klientov, teda tých, ktorí si poistenie kupujú a najčastejšie ho aj kritizujú. Najprv ale napíšem niečo o tom, čo považujem z hľadiska poistenia za veľmi dôležité.

 

V prvom rade, poistenie považujem za VEĽMI DOLEŽITÚ A PROSPEŠNÚ SLUŽBU. Prečo? Lebo plní viacero funkcií ale tá najdôležitejšia je tá, že STABILIZUJE EKONIMICKÚ SITUÁCIU jednotlivca ale aj rodiny, v prípade nečakanej situácie, ktorá má veľký vplyv práve na finančnú, resp. ekonomickú situáciu poškodeného. Nemám teraz na mysli, že vám niekto vybije zub  a vy za neho dostanete od poisťovne 50 €. Nemám na mysli ani to, že utrpíte obyčajný úraz a za odbdobie liečenia za to od poisťovne dostanete 250 €. Toto sú banality.

 

Kedy poistenie naozaj pomôže, je v prípade veľkej poistnej udalosti alebo ja tomu hovorím v prípade naplnenia veľkého rizika. Aké to je, veľké riziko? Tak napríklad SMRŤ. Je to konečné a nenávratné naplnenie poistného rizika. Ako jediné riziko má tú vlastnosť, že ani po výplate plnenia od poisťovne sa nedostanete do pôvodného stavu (ak vám zhorí dom, môžete si ho za peniaze od poisťovne postaviť nanovo). Smrť vážne ohrozí finančné fungovanie rodiny a práve proti tomuto veľkému riziku by mali byť poistení hlavne ľudia, ktorí do rodiny prinášajú peniaze. Verte mi, nie je to nič príjemné, ak vidíte vdovu, ktorá plače lebo jej umrel mladý muž a ešte jej celkom nedochádza, že s ním umreli aj jeho peniaze, ktoré nosil domov. A doma okrem nej, ešte čakajú aj deti.

 

Druhé veľké riziko v živote sú TRVALÉ NÁSLEDKY ÚRAZU. Znova opakujem, nemám na mysli vybitý zub a 50 € za neho (lebo aj to je trvalý následok). Mám na mysli to, ak človek naozaj utrpí veľmi vážny úraz, ktorý ho vyradí z pracovného procesu a okrem nezarobených peňazí (lebo už nemôže pracovať), mu vyskočia aj ďalšie doteraz nepoznané náklady: prerábka bytu, auta, invalidný vozík, operácie, rehabilitácia, zdravotné pomôcky, lieky, kúpele a pod. A mimochodom, zabudnite vtedy na tzv. bezplatnú zdravotnú starostlivosť od tohoto štátu. To čo sa hovorí o službách v zdravotníctve je len HRA NA ŠTÁT, KTORÝ SA STARÁ O ZDRAVIE OBČANA. A ešte raz mimochodom, tento štát sa hrá aj v ďalších sférach na to, že je to akože sociálny štát.

 

Ale späť k poisťovníctvu. Tretím veľkým rizikom je DOCHODOK. K tomu sa popísalo veľmi veľa, je to spojené so sporením. Viacerí spochybňujú sporenie cez poistenie, ja to nebudem hodnotiť, mám na to svoj názor.

 

V majetkovom poistení je veľkých rizík viac (požiar, výbuch, povodeň atď.), ich spoločným menovateľom je, že môžu úplne, totálne zničiť váš majetok, či je to auto alebo bývanie (dom, byt). Veľké riziko vás jednoducho pripraví o vaše bývanie, pripraví vás o strechu nad hlavou.

 

Teraz výsledok vyššie napísaných riadkov. Ak nie ste človek, ktorý má na účte zopár miliónov, vlastní viacero nehnuteľností, svoje úspory ukladá do komodít, drahých kovov, vlastní cenné umelecké diela, jednoducho, ak nie ste za vodou, nad poistením by ste mali vážne pouvažovať. Najmä ak máte zamestananie, dostávate plat, ktorý živí vašu rodinu, bývate v byte alebo dome a iné bývanie nemáte (to u svokry alebo u brata sa nepočíta), ak máte auto, úver na ten byt alebo dom. Ináč povedané, ak máte aktíva ale nie je ich toľko, aby ste si mohli povedať, že ste za vodou, nad poistením by ste mali vážne pouvažovať.

 

Lenže nad akým poistením? Nad KVALITNÝM POISTENÍM. Pretože, ako som písal v úvode, poisťovníctvo je vnímané negatívne a veľa klientov sa sťažuje. Ja si myslím, že sa sťažujú preto, že majú nekvalitné poistenie. Nekvalitné nie preto, že im poisťovne predávajú nekvalitu, to nie. Nedá sa predať nekvalitné poistenie, predať sa dá NEKVALITNE POSKLADANÉ poistenie, ktoré nezodpovedá práve vám. Vám, ktorí si ho kupujete a máte svoje predstavy, ciele, potreby, svoje príjmy, výdavky, majetky, úspory, hodnoty, obavy, rodiny. To sú zhruba parametre, ktoré sú potrebné na vypracovanie naozaj kvalitného poistenia. V čom sa teda skrýva tajomstvo nekvality poistenia?

 

Na odpoveď si pripravím druhý blog.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?