čo dobré som čítal

Autor: Ján Fiľ | 25.7.2013 o 15:56 | (upravené 26.7.2013 o 7:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  115x

Práve som dočítal veľmi dobrý článok o kríze v eurozóne, ktorý napísal český publicista Alexander Tomský. Kritizuje v ňom prebiehajúce formy zdolávania dlhov južanských krajín Európy: znižovanie štátnych deficitov cez drsné šetrenie, ďalšie pôžičky, predlžovanie splatnosti starých pôžičiek, nákup dlhov Európskou centrálnou bankou. Všetky tieto prostriedky na znižovanie dlhov nepovedú k ozdraveniu ekonomiky najviac zadlžených štátov (napr. Grécko, Portugalsko) ale len prehĺbia budúcu agóniu ich ekonomík. Pôžičky na ďalšie splácanie dlhov povedú ku špirále, ktorá nakoniec dopadne tak, že dlhy nikdy splatené nebudú a doplatia na to hlavne veritelia, ktorí sú zhromaždení v západnej a severnej časti Európy (medzi nimi aj Slovensko).

Zároveň táto ekonomická kríza vplýva aj na demografické správanie sa ľudí. Viaceré štáty Európy, najviac postihnuté ekonomickou krízou, stratili emigráciou veľké množstvo svojich obyvateľov, pričom ďalším dôsledkom krízy je nízka pôrodnosť. Jednoducho v európe sa rodí málo detí. V článku sa uvádza, že napr. z Portugalska sa odsťahovalo cca 20% obyvateľstva a pôrodnosť poklesla o 7,3%, čo predpokladá do budúcnosti veľké problémy.

Myslím, že aj my na Slovensku máme tento problém. Mladí, šikovní, zdatní ľudia hľadajú uplatnenie mimo nášho územia, budúca elita odchádza. A začíname mať problém aj s pôrodnosťou.

Zároveň autor článku uvádza možnosti ako sa z krízy postupne dostať. Jeho odporúčania sú jednoduché. Sú jednoduché ale v našej praxi, mám na mysli európsku prax, veľmi ťažko realizovateľné. Čo teda navrhuje ?

Potrebujeme zdravú ekonomiku ponuky, nie rast štátnych výdavkov, ako to chce parazitická socialistická nomenklatúra (tento výraz bol v èčánku použitý). Potebujeme štrukturálne reformy, čiže likvidáciu bujnej štátnej byrokracie, uvoľnenie pracovného trhu, dostupné úvery malým a stredným podnikateľom (nie štátnu podporu vybraným veľkým firmám) a celkové zníženie daní a to predovšetkým tých korporátnych. To je podľa autora cesta z krízy.

Bohužiaľ, pri pohľade na kroky našej vlády, ktoré sú presne opačné ako radí Alexander Tomský, musím skonštatovať, že našu budúcnosť nevidím príliš ružovo.

Zároveň sa mi páči jeho myšlienka, ktorú adresoval smerom na krízou zmietané Portugalsko, citujem: Demokratický ľud žiada nemožné, odchodu z eurozóny (bankrot, devalvácia) sa bojí a prepad do chudoby nechce.

Toto konštatovanie mi celkom sedí na volebné správanie sa bežnej populácie. Volí väčšinou tých, ktorí ich balamutia optimistickými rečičkami o sociálnych istotách, silnej úlohe štátu a o tom, ako sa o nás Európa postará, ako sa všetko akoby zázrakom zlepší, že nič netreba robiť, ono to pôjde akosi samo.

Tu mi napadá len jedno, kto si myslí, že bez práce (reforiem celého systému), budú koláče, je hlupák.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?