Čo s Rómami

Autor: Ján Fiľ | 8.10.2013 o 21:33 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  1402x

Neviem. A tuším to nevedia ani predstavitelia tohto štátu. Alebo skôr, som presvedčený o tom, že nevedia. Keby vedeli, tak máme tento mega problém aspoň z časti riešený a vyriešený.

Už dlhodobo v rómskej populácii prebieha určitý patologický proces, bez ohľadu na lenivosť alebo usilovnosť, nechuť pracovať alebo chuť pracovať, nechuť vzdelávať sa alebo chuť vzdelávať sa. Títo ľudia sú programovo nastavovaní tak, aby zleniveli, nepracovali, nevzdelávali sa. Sú takto nastavovaní štátom, jeho zákonmi, jeho nečinnosťou, jeho ľahostajnosťou. Ja to vnímam tak, že nie sú všetci leniví, nie sú všetci neochotní pracovať a vzdelávať sa. Oni sú takto nastavovaní nami, ktorí tvoríme tento štát, sú takto nastavovaní tými, ktorí tento štát spravujú a tvoria jeho zákony.

Po posledných voľbách sa stal splnomocnencom vlády pre rómsku komunitu pán Peter Pollák. Nechcem hodnotiť jeho prácu, nie som na to odborník, to musia urobiť iní. Ja chcem len popísať ako to vnímam ja. V médiách sa predovšetkým informuje o jeho aktivitách smerom k nezneužívaniu sociálnych dávok, odpracovaniu si sociálnych dávok, naviazanosti dávok na školskú dochádzku, zrušenie priestupkovej imunity pre sociálne odkázaných. Mimovládky a nadácie tieto jeho kroky kritizujú a považujú ich za kontraproduktívne, podporujúce stereotypy, dokonca hovoria o porušovaní ľudských práv. Preto sa chcem pozrieť bližšie na to, čo vnímam ako problém pri riešení tejto otázky.

Predovšetkým nástroje, ktoré riešia rómsky problém sa musia opierať o prvok motivácie. Tá je podľa mňa rozhodujúca. Ak pripravím motivujúce prostredie, môžem očakávať výsledky, ak ho nepripravím alebo pripravím zle, výsledok sa nedostaví. Motivácia môže byť pozitívna alebo negatívna. To asi každý pozná. Kvázi pozitívnej dostali neprispôsobiví pomerne dosť. Sociálne dávky na prežitie (toto sa absolútne míňa účinku, všetko čo je zadarmo sa ukazuje ako nemotivujúci prvok), stavanie sociálnych bytov (tiež zadarmo, odpracovanie časti stavby, nie je reálnou platbou za nehnuteľnosť), rôzne príplatky k pôrodu (znova zadarmo, len preto, že rodíš berieš peniaze), pomôcky do školy – zadarmo, desiata a obed  v škole – zadarmo (1€ nie je platba), a ďalšie projekty viac menej financované Európskou úniou. Všetko zadarmo. Pozitívna motivácia ako hrom ? Skôr naopak, posilnenie patologických návykov Rómov.

Negatívnej motivácie je zatiaľ pomenej a je spojená práve s krokmi, ktoré predstavil splnomocnenec v rámci svojej reformy. Ja túto negatívnu motiváciu vnímam tak, že je rovnocenným nástrojom na zníženie patologického správania sa (na rozdiel od mimovládok a nadácií). Ona je totiž, tak ako pozitívna motivácia (nie však v zmysle všetko zadarmo), účinná najmä  v tzv. primárnom prostredí. Primárne prostredie je také, kde motivácia pôsobí na prijímateľa, ktorý je buď zatiaľ sociálne neadaptovaný (napr. malé dieťa: dám ti cukrík, ak poupratuješ hračky alebo naopak: ak to neurobíš, nebudeš pozerať svoju obľúbenú rozprávku), alebo je v stave núdze (nezamestnaní, ďalej ľudia, ktorí pracujú v slabo platených, monotónnych zamestnaniach). Rómovia sú príkladom ľudí, žijúcich v takomto primárnom prostredí.  Ak to nebolo vyššie uchopiteľné, jednoduchšie povedané, na ľudí z primárneho prostredia väčšinou platí motivácia cukru a biča (spomeňte si na seba a svoje začiatky v práci, v škole, za čo ste boli odmeňovaní a za čo trestaní). Ľudia na motiváciu cukru a biča reagujú racionálne, teda robia všetko tak, aby sa vyhli trestu a dostali odmenu. U rómskej populácie však cukor neúčinkuje, pretože je veľmi sladký, je totiž zadarmo a nevyžaduje sa za neho žiadna alebo len veľmi minimálna protihodnota. Negatívnej motivácii stoja v ceste rôzne inštitúcie chrániace Rómov, neuvedomujúc si, že práve ich činnosť často smeruje k budovaniu predsudkov u ostatných obyvateľov a posilňuje aj spomínané patologické javy u Rómov. Samozrejme nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj tieto dve motivácie majú svoje limity a ich nesprávne použitie môže naopak vyvolať práve opačný účinok. Priveľa pozitívnej ale aj negatívnej motivácie môže vyvolať neželané správanie.

Vo svojej práci by každý splnomocnenec mal hľadať prvky a nástroje pozitívnej ale aj negatívnej motivácie. Takáto motivácia dokáže preprogramovať ľudí z primárneho prostredia na to, aby začali žiť podľa toho, čo od nich spoločnosť očakáva. Rétorika súčasného splnomocnenca je taká, ktorá hovorí o rovnoprávnosti Rómov s ostatnými občanmi, a to nielen v podobe práv ale aj v podobe povinností a sankcionovania. Títo ľudia dlhodobo berú sociálne dávky od štátu, žijú teda z toho, čo pracujúci odovzdajú vo forme daní. Nevidím rozdiel medzi ich zaviazanosťou niečo pre tieto peniaze urobiť, tak, ako ja musím chodiť do práce aby som si na seba zarobil. Ja to skôr vnímam ako prirodzenú prísnosť (teda nie represiu), zo strany štátu, ktorý by konečne mal nastaviť nástroje, aby sa tieto peniaze nemíňali účinku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?