Začína sa propaganda okolo druhého piliera

Autor: Ján Fiľ | 17.1.2015 o 9:12 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1120x

Poisťovne v súčasnosti zverejňujú výšku vyplácaných dôchodkov pre prvých sporiteľov v druhom pilieri. A strhla sa okolo toho diskusia a začala aj propaganda. Áno, tie penzie sú zatiaľ nízke ale očakával niekto výrazne vyššie čísla? Stále sú tu ľudia, ktorí očakávajú pri slovenských pomeroch švajčiarske dôchodky ? A treba si uvedomiť, že teraz sa začínajú vyplácať penzie ľuďom, ktorí možno vôbec nemali do druhého piliera vstupovať, desať rokov na solídne zhodnotenie príspevkov je hrozne málo. Aj príklad uvedený v rôznych médiách bol celkom mimo. Ukážte mi teraz, v roku 2015 sporiteľa, ktorý má nasporených 20 000 € a chystá sa ich premeniť na dôchodok, celkom rád by som ho videl.

Iste, mnohí si znova prihrejú svoju polievočku. Novinové titulky typu „Druhý pilier je fiasko“, „Druhý pilier sklamal“, „Dôchodky sú príliš nízke“ alebo „Vláda preverí druhý pilier“ priam vyzývajú politikov, aby sa znova prezentovali pred verejnosťou, ako jej ochráncovia a bojovníci so zlým druhým pilierom. A prvá lastovička už vyletela. Budú sa vraj prijímať kategorické riešenia. Som zvedavý aké, najmä pri tejto vládnej garnitúre.

 

Podstata nízkych dôchodkov je samozrejme na hony vzdialená tomu, čo budú viacerí politici tvrdiť. Hlavní vinníci nízkych dôchodkov sedia na úrade vlády a v parlamente. Moje skúsenosti mi hovoria, že v pozadí prebehne vecná a odborná diskusia k tejto téme, ktorá však bude úplne pravalcovaná hrubou propagandou a demagógiou. Bojím sa, že súčasná situácia poslúži na spochybnenie druhého piliera a zneistenie veľkej časti ľudí, ktorí si tam odvádzajú svoje odvody.

 

Väčšina populácie, čo si sporí (skôr je vhodnejšie povedať, že investuje), nemá a nebude mať informácie, aby posúdila správnosť alebo nesprávnosť toho, čo budú počuť z médií. Uveria tomu, čo im povie ich obľúbený politik alebo strana, poprípade „mienkotvorná“ televízia.

 

Najlepšie na tom je, že ani jeden politik nenesie žiadnu zodpovednosť za výplatu dôchodkov ale kritizovať môže koľko chce. Existuje veľmi veľa faktorov, ktoré spôsobili, že prvé vyplácané dôchodky z druhého piliera sú nízke a predovšetkým za to môžu politici a politické strany. Poisťovne sú pri prvotných výpočtoch opatrné, minulosť ich k tomu priam vyzýva a viniť len ich je krátkozraké. Popri tom, že na tom zarobia, nesú aj riziko vyplácania doživotného dôchodku sporiteľom, ktorí môžu žiť dlho. V tomto prípade by, predpokladám, nikomu nevadilo, že poisťovňa vypláca dôchodok sporiteľovi aj nad rámec toho, čo si nasporil.

 

Druhý pilier bol v minulosti zle nastavený, mnohokrát politicky atakovaný a ani súčasný stav pri vyplácaní dôchodkov nie je ideálny. Už sa objavilo viacero názorov, ako by to mohlo fungovať. Lenže to by zákony, ktoré regulujú druhý pilier a vyplácanie dôchodkov mali byť nastavené oveľa flexibilnejšie, ako momentálne sú. Ono to totiž nie je také jednoduché, zabezpečiť všetkým všetko. V druhom pilieri sú ľudia, ktorí si mohli dovoliť investovať málo, pretože málo zarábali. Sú tam ľudia, ktorí si sporili málo času, pretože už pri vstupe boli na takýto typ zabezpečenia dôchodku pristarí.

 

Celkové zrušenie alebo výrazné oklieštenie druhého piliera by nepomohlo nikomu, sporiteľom ani štátu, na ktorého pleciach by ostali utečenci z druhého piliera a ich nároky na celý dôchodok zo Sociálnej poisťovne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?